Schneider Electric A9N3P10C MCB Miniature Circuit Breaker
Price:
Indian Pricelist
Mechtrace by CS Bakery Solutions
Schneider Electric TeSys GV2ME06 Motor Circuit Breaker
Schneider Electric A9N2P04C MCB Miniature Circuit Breaker
https://www.mechtrace.com/web/image/product.template/642/image_1920?unique=a6310e5
(0 review)
Schneider Electric A9N3P10C Miniature Circuit Breaker
  • Brand
Brand: Schneider Electric SE
Brand: Schneider Electric SE
Schneider Electric SE
AC Miniature Circuit Breakers - xC60, Breaking Capacity as per IEC 60898 and IS/IEC 60898-1, Icn = 10kA, Breaking Capacity as per IEC 60947-2, Icn = 15kA, upto 40A, Can be used for DC application upto 60V per pole, Higher system performance with optimized cost: Cascading*, Increased System Continuity: Discrimination*, Higher Installation Life: Energy Limitation Class 3, Fast Closure Mechanism, Ease, Speed and Flexibility of installation - Biconnect, Line-Load Reversible, Field-fittable auxiliaries for advance protection and monitoring, Positive Contact Indication for assurance of disconnection
Schneider 10A 3 Pole C Curve XC60 MCB, A9N3P10C online in India at wholesale rates. If you have been looking for Schneider 10A 3 Pole C Curve XC60 MCB, A9N3P10C dealers, your search ends here as you can get the best Schneider 10A 3 Pole C Curve XC60 MCB, A9N3P10C distributors in top cities such as Delhi NCR, Mumbai, Chennai, Bengaluru, Kolkata, Chennai, Pune, Jaipur, Hyderabad and Ahmedabad. You can purchase Schneider 10A 3 Pole C Curve XC60 MCB, A9N3P10C of the finest quality and rest assured to get the best in terms of both durability and performance. If you are bothered about the Schneider 10A 3 Pole C Curve XC60 MCB, A9N3P10C prices, you can be totally sure to get the best rates as Industrybuying brings you genuine Schneider 10A 3 Pole C Curve XC60 MCB, A9N3P10C rates and quality assured products only from the best of brands with exclusive brand discounts you won’t find anywhere else.
SPECIFICATIONS:
Device applicationDistribution
Range of productActi9
RangeActi9
Product nameXC60
Product or component typeMiniature circuit-breaker
Device short nameXC60
Poles description3P
Number of protected poles3
[In] rated current10 A
Network typeAC
DC
Trip unit technologyThermal-magnetic
Curve codeC
Utilisation categoryCategory A conforming to EN/IEC 60947-2
Suitability for isolationYes conforming to EN/IEC 60947-2
Complementary
Network frequency50/60 Hz
[Ue] rated operational voltage240 V AC 50/60 Hz
380...415 V AC 50/60 Hz
100...125 V DC
Magnetic tripping limit8 x In +/- 20 %
Breaking capacity10000 A Icn at 240 V AC 50/60 Hz conforming to EN/IEC 60898-1
10000 A Icn at 415 V AC 50/60 Hz conforming to EN/IEC 60898-1
15 kA Icu at 380...415 V AC 50/60 Hz conforming to EN/IEC 60947-2
15 kA Icu at 100...125 V DC conforming to EN/IEC 60947-2
[Ics] rated service breaking capacity7.5 kA conforming to EN/IEC 60947-2 - 380...415 V AC 50/60 Hz
15 kA conforming to EN/IEC 60947-2 - 100...125 V DC
Limitation class3 conforming to EN/IEC 60898-1
3 conforming to EN/IEC 60947-2
[Ui] rated insulation voltage500 V AC 50/60 Hz conforming to EN/IEC 60947-2
[Uimp] rated impulse withstand voltage6 kV conforming to EN/IEC 60947-2
Contact position indicatorYes
Control typeToggle
Local signallingON/OFF indication
Mounting modeClip-on
Mounting support35 mm DIN rail
Comb busbar and distribution block compatibilityTop: YES
9 mm pitches6
Height85 mm
Width54 mm
Depth77.5 mm
Net weight0.31 kg
ColourWhite
Mechanical durability20000 cycles
Electrical durability20000 cycles
Connections - terminalsTunnel type terminals (bottom) 16 mm² flexible
Tunnel type terminals (bottom) 25 mm² rigid
Biconnect (top)
Wire stripping length13 mm for top or bottom connection
Tightening torque2 N.m
Earth-leakage protectionSeparate block
Product compatibilityC60 auxiliary
C60 accessories
Environment
StandardsEN/IEC 60947-2
EN/IEC 60898-1
IP degree of protectionIP20 conforming to IEC 60529
Pollution degree3
Tropicalisation2 conforming to IEC 60068-1
Relative humidity95 % at 55 °C
Ambient air temperature for operation-30…70 °C
Ambient air temperature for storage-40…85 °C
A9N3P10C Instructions.pdf
Download
A9N3P10C Data.pdf
Download
Related Products
Specification Details
Product Name Indulge SH3000/800 (NEW) 3 Door Under Counter Pizza Prep Counter
Compressor CUBIGEL NUM60CA1 / R290
Material SS 201
Capacity 580 Litres
Temperature Range +2°C to +8°C
Power Supply 220–240V / 50Hz
Power Consumption 360 W
Cooling Type Ventilated Cooling System
Door Type 3 Door Under Counter Design
Dimensions 2020 × 800 × 1085 mm